Vikan HigienaWsparcie użytkownika Vikan

Wytwarzaj bezpieczne produkty z Vikan metal detectable.

Wytwarzaj bezpieczne produkty z Vikan metal detectable.

Co to jest „Vikan Metal and X-Ray detectable products„?

Zanieczyszczenie żywności ciałami obcymi może stanowić problem bezpieczeństwa i jakości. Niezależnie od tego, jeśli wyprodukowana żywność jest skażona ciałem obcym, konsekwencje dla producenta mogą być kosztowne i szkodliwe. A kiedy dochodzi do takich sytuacji? No cóż prawie w każdej czynności przy produkcji żywności; podczas dosypywania składników, transportu, mieszania i zbierania mas spożywczych czy przygotowania maszyn.

Wykrywanie cząstek metali, to dobrze znana i skuteczna metoda zmniejszania ryzyka obecności odłamków metali w komercyjnych produktach spożywczych. Drobinki metalu wykryć łatwo, a co z kontrolą ciał obcych z tworzywa sztucznego. Zdecydowanie trudniejsze zadanie. Tworzywa sztuczne wykrywalne przez detektory zostały opracowane przez Vikan z myślą o tym, aby posiadane już na produkcji wykrywacze metali mogły być również używane do ich wykrywania. Ale jak i czy wykrywalne są te tworzywa sztuczne?

W tej kwestii Vikan bardzo rygorystycznie opracował grupę narzędzi „wykrywalnych” i na bieżąco uświadamia użytkownika jakie zagrożenie – pomimo zastosowania narzędzi wykrywalnych – pozostaje aktywne. Co to znaczy? Po pierwsze ważne jest prawidłowe wytypowanie miejsc w których może dojść do przedostawania się części narzędzi lub sprzętu do składników produktu. Po drugie, pamiętaj żeby odpowiednio przeszkolić pracownika jak przygotować składniki, jak łączyć i przenosić aby ograniczyć zanieczyszczenie produktu obcym ciałem np. podczas mieszania masy w kadziach wyłączaj części ruchome, nie wkładaj czerpaków lub szufli zbyt głęboko aby nie zostały uszkodzone przez pracujące części maszyn.

Vikan przeprowadził testy określające skuteczność wykrywania bardzo małych elementów. Vikan nie zdecydował się wprowadzić do sprzedaży szczotek o włosiu wykrywalnym przez detektory. To wynik wniosków z badań, które pokazały, że praktycznie nie jest możliwe wykrycie włosia „wykrywalnego” pochodzącego ze szczotki z segmentu szczotek wykrywalnych detektorem metalu i Xray. Nawet jeżeli długość włosia o średnicy 0,35 mm wynosi 100 mm.

Czy w takim razie uzasadnione jest stosowanie narzędzi wykrywalnych Vikan? Tak. Vikan przyjął założenie, że zagrożenie wynikające z elementów twardych ciał obcych (np. mieszadeł, czerpaków, łopat) jest dużo większe niż np. włosiem szczotek. Dlatego Vikan rozwija ten segment produktów wykrywalnych nie w oparciu o walor marketingowy (nie wykorzystuje przekonania użytkownika, że szczotka z włosiem wykrywalnym jest bezpieczniejsza) lecz użytkowy i poparty badaniami.

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *