Kluczowym krokiem w utrzymaniu bezpieczeństwa produktów spożywczych jest zapobieganie przedostawaniu się szkodliwych patogenów do gotowego produktu. Zaturcie salmonellą przez spożycie produktu jest sytuacją niedopuszczalną. To zagrożenie dla zdrowia i życia konsumentów. Używanie odpowiednio zaprojektowanych narzędzi Vikan, które są łatwe do czyszczenia i dezynfekcji, może znacząco zmniejszyć ryzyko zanieczyszczenia. Dzięki higienicznej konstrukcji mają one ograniczone ryzyko zgromadzenia się bakterii, które np. surowego z mięsa lub jaj mogą zostać przeniesione na inne składniki i produkty. Co konkretnie polecamy przy pracy z surowym mięsem lub jajami?
Jeśli wybierasz szczotki do mycia maszyn i stołów z resztek mięsa, pamiętaj aby włosie szczotki było sztywne lub średniej sztywności. Dzięki temu włosie lepiej zadziała na myte powierzchnie a także nie będzie się plątać co ma ogromne znaczenie przy oczyszczaniu takiej szczotki po pracy. Polecamy szczotki z grupy Vikan Ultra Safe Technology. Dzięki odpowiedniej ilości i ustawieniu włosia, szczotki UST łatwo się oczyszcza z uporczywych, tłustych zabrudzeń.



Ważne jest oczywiście regularne testowanie surowców przychodzących i zachowanie procedur higieny. To wszystko razem może zmniejszy ryzyko wprowadzenia patogenów do procesu produkcyjnego.
Ścieżki zakażenia salmonellą w zakładach produkcyjnych
Bakteria salmonelli dostaje (może) się do żywności na każdym etapie produkcji — od przyjmowania surowców, poprzez proces przetwarzania, aż po końcowe pakowanie. Częstymi nosicielami salmonelli są surowe mięso, jaja, mleko oraz surowe owoce i warzywa. Co ważne, także produkty spożywcze o niskiej wilgotności, tak jak przyprawy czy mleko w proszku, mogą być skażone, jeśli nie zostaną przestrzegane odpowiednie procedury higieniczne. Dodatkowo pracownicy często przyczyniają się do rozprzestrzeniania bakterii, jeśli nie stosują się do rygorystycznych praktyk mycia rąk i zmiany odzieży ochronnej. W zapobieganiu ważne jest połączenie właściwej edukacji personelu oraz ścisłe przestrzeganie procedur sanitarnych i higienicznych. W higienie rąk, stosuj szczotki do rąk i paznokci Vikan. Zobacz w naszym sklepie
Procedury czystości i dezynfekcji a zakażenie salmonellą

Odpowiednie procesy czyszczenia i dezynfekcji są niezbędne, jeśli chcemy uniknąć zatrucia salmonellą oraz rozpowszechnienia się bakterii w zakładzie produkcji żywności. Procedura czyszczenia na mokro firmy Vikan wykorzystuje detergenty i środki dezynfekujące zaprojektowane do stosowania w środowiskach o wysokiej wilgotności. Takie warunki są częste w obszarach przetwarzających mięso, warzywa i nabiał. Dla produktów spożywczych o niskiej wilgotności zalecane są metody czyszczenia na sucho, np. szorowanie. Kluczowe jest, aby wszystkie procedury czyszczenia były dokładnie przeprowadzane, zachowanie podstaw higieny to pierwszy krok w zapobieganiu salonelli.
Warunki zakażenia salmonellą i metody zapobiegania
Zatem jak można się zarazić salmonellą? W zakładach produkcji żywności rozprzestrzenia się ona przez dotyk, a więc jest wynikiem niedbałości w kontekście higieny. W przypadku konsumentów– do zatrucia dochodzi przez spożycie skażonego produktu spożywczego. Oczywiście konsekwencje są ogromne, zarówno zdrowotne, jak i wizerunkowe czy finansowe. Dlatego odpowiednie metody zapobiegania zakażeniom salmonellą są niezbędne w kontroli rozprzestrzeniania się patogenów. Obejmuje to m in. wdrażanie barier fizycznych oddzielających strefy żywności surowej i przetworzonej. Konieczne jest przygotowanie i wdrożenie planu higieny opartego na kolorach Vikan. Używanie naszego sprzętu oznaczonego kolorami i wspieranie pozytywnych zachowań pracowników przy jego czyszczeniu i przechowywaniu.
Polecamy artykuł Stine Lønnerup Bislev
